Мирні переговори у Туреччині: чи приїдуть Трамп і путін [ Редагувати ]
Можливі мирні переговори у Туреччині - тема обговорення і для топдипломатів, і для самого президента США Дональда Трампа. Він уже сьогодні вилетів у велике турне, у розкладі якого немає відвідання Анкари.
У Вашингтоні за подіями стежить наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко, від нього дізнаємося всі подробиці.
США зацікавлені у тому, аби турецькі переговори відбулись. І хоча не беруть безпосередньої участі у підготовці, тримають руку на пульсі.
Держсекретар Рубіо зідзвонювався із главою турецького МЗС Фіданом. Тому станом на зараз все виглядає так, що турецький раунд відбудеться, оскільки навіть Ердоган у зверненні до депутатів сказав досить чітко: "Ми висловили готовність внести свій внесок в організацію переговорів, повідомили, що будемо раді прийняти їх у себе, розраховуємо на успіх".
Але попри всі заголовки у пресі, станом на сьогодні виглядає вкрай малоймовірно, що до Туреччини у четвер міг би прилетіти Дональд Трамп. Поясню чому.
Президент вилетів у своє довге турне. Я отримав у Білому домі його робочий розклад - лише о 9.45 вівторка за місцевим часом його прибуття до столиці Саудівської Аравії. Весь день зустрічі, зокрема, участь в інвестиційному форумі. Далі за розкладом виліт до Катару, далі - до Обʼєднаних Арабських Еміратів. Тому має статися щось вже ну зовсім надзвичайне, щоб президент змінив свій маршрут. Щобільше, я перевірив перед ефіром із відставним спеціальним помічником президента США, і за його словами, проти екстрених змін заздалегідь погодженого графіка завжди виступає Secret service - державна служба охорони, яка відповідає за життя і безпеку перших осіб США.
За безпековими протоколами закордонний візит глави США готується щонайменше від 5 до 7 днів, завжди виїжджає передова група, яка готує заходи безпеки разом із місцевими спецслужбами. Тобто, з погляду тих правил і традицій, які є у Білому домі, так не робиться. Зрозуміло, що Трамп є Трамп, він емоційний і часто ухвалює рішення, керуючись настроєм, а не логікою.
Але єдиний варіант, коли графік турне могли б змінити - це якби до Туреччини прилетів не тільки президент Зеленський (а він кілька разів підтверджував, що готує візит), але і путін, тобто це були б переговори на вищому рівні. Але поки (тут звісно ж, ніколи немає 100%-ї гарантії, бо все змінюється дуже швидко) про це не йдеться. Та і взагалі велика політика не робиться поспіхом.
І це насправді урок і для Трампа, якому властиво багато що спрощувати. Про це не говорили на камеру, але коли ідея відвідати Саудівську Аравію із візитом тільки виникла, а це було ще у березні, то частина його команди прораховувала варіант організувати в Ер Ріяді не тільки візит, але і саміт з путіним.
Але умова принципова: для цього потрібно було перемирʼя в Україні. Трампу важливо було показати і виборцям, і світу, що його переговорний стиль дає результати. З призупиненням вогню росія весь цей час відверто затягувала, тому станом на зараз центр уваги все ж до столиці не саудівської, а турецької. І до рішень, які можуть ухвалити за посередництва вже не Трампа, а Ердогана.